odśnieżanie paneli

Wstęp

W dzisiejszych czasach energia słoneczna jest jednym z najczystszych źródeł energii, dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych na swoich dachach lub balkonach. Jednak zimą, gdy spada śnieg, pojawia się pytanie – czy warto odśnieżać panele fotowoltaiczne na balkonie? W tym artykule dowiesz się, dlaczego odśnieżanie paneli jest ważne i jak to zrobić bezpiecznie.

Spis treści

 1. Dlaczego warto odśnieżać panele fotowoltaiczne?
 2. Jak bezpiecznie odśnieżać panele fotowoltaiczne?
 3. Kiedy należy odśnieżać panele fotowoltaiczne?
 4. Jakie narzędzia potrzebne są do odśnieżania paneli fotowoltaicznych?
 5. Czy warto zatrudnić specjalistę do odśnieżania paneli fotowoltaicznych?

Dlaczego warto odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych na balkonie jest bardzo ważne, ponieważ śnieg może blokować dostęp światła słonecznego do paneli, co obniża ich wydajność. Pomimo, że najkorzystniejszym okresem pod względem ilości energii elektrycznej pozyskiwanej przez instalację fotowoltaiczną jest okres wiosenno-letni i miesiące kwiecień-wrzesień (około 70-80% rocznej energii ze słońca) to również w pozostałych miesiącach instalacja fotowoltaiczna może dostarczać energię elektryczną. Tu warto wspomnieć, że tak jak np. jesienią pogodny październik może nas mile zaskoczyć pod względem ilości energii wyprodukowanej przez instalację to okres listopad-luty to miesiące, kiedy produkcja z fotowoltaiki jest znikoma, a łączna produkcja w ciągu tych czterech miesięcy jest mniejsza niż np. w marcu, gdy uzyskiwane wyniki również nie są imponujące (z wyjątkiem marca w 2022).

Jak bezpiecznie odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych może być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli balkon jest wysoko. Najlepiej skorzystać z usług specjalisty, ale jeśli zdecydujemy się na odśnieżanie samodzielnie, powinniśmy stosować się do kilku zasad bezpieczeństwa:

 • Używać tylko odpowiednich narzędzi.
 • Pracować z drugą osobą.
 • Używać odpowiedniego sprzętu ochronnego.
 • Nie próbować odśnieżać paneli fotowoltaicznych, jeśli nie mamy doświadczenia.

Kiedy należy odśnieżać panele fotowoltaiczne?

W naszym klimacie pokrywa śnieżna może utrzymywać się od 20 dni na zachodzie do 120 dni na wschodzie i południu kraju co oznacza, że już 2-centymetrowa warstwa śniegu zmniejsza przepuszczalność promieniowania słonecznego o około 80%, a przy warstwie 10 cm przepuszczalność spada praktycznie do zera). W miesiącach zimowych pokrywa śnieżna ma dodatkowy, negatywny wpływ na funkcjonowanie instalacji, więc najlepiej odśnieżać panele fotowoltaiczne wtedy, gdy na nich znajduje się już duża ilość śniegu. Jeśli śnieg jest suchy i lekki, nie musimy się martwić, ponieważ sam spadnie z paneli. Natomiast jeśli śnieg jest mokry i ciężki, lepiej go usunąć, aby uniknąć uszkodzenia paneli. 

Jakie narzędzia potrzebne są do odśnieżania paneli fotowoltaicznych?

Do odśnieżania paneli fotowoltaicznych potrzebujemy specjalistycznych narzędzi, takich jak:

 • Miotełka
 • Łopatka o plastikowej krawędzi
 • Mop do mycia okien
 • Specjalna szczotka z przedłużką i miękkim włosiem
 • Specjalne płyny do odmrażania i odśnieżania

Czy warto zatrudnić specjalistę do odśnieżania paneli fotowoltaicznych?

Jeśli balkon znajduje się na wysokości, lepiej zatrudnić specjalistę, który posiada odpowiednie narzędzia i doświadczenie w odśnieżaniu paneli fotowoltaicznych. Jest to również dobry wybór dla osób, które nie mają czasu lub nie chcą samodzielnie wykonywać tej czynności.

Podsumowanie

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych na balkonie jest ważne dla utrzymania ich wydajności i oszczędności na energii. Należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie i stosować się do zasad odśnieżania. Może się więc zdarzyć, że w wyniku intensywnych opadów warstwa śniegu pokryje naszą instalację, ale jest na to sprawdzone rozwiązanie. Ze względu na sposób działania modułu PV nawet częściowe jego odśnieżenie powoduje, że zaczyna on generować niewielkie ilości energii delikatnie się nagrzewając i to wystarczy by roztopić zalegający na nim śnieg lub lód. Często wystarczy więc odśnieżenie niewielkiej części modułu (należy przy tym uważać, aby nie zarysować szklanej powierzchni modułu co może spowodować jego uszkodzenie), aby reszta śniegu zsunęła się samoczynnie przy okazji oczyszczając moduł z kurzu i innych zanieczyszczeń. 

Czy muszę odśnieżać panele fotowoltaiczne na balkonie?

Jeśli chcesz, aby panele działały z pełną wydajnością, warto odśnieżać je wtedy, gdy na nich znajduje się duża ilość śniegu.

Czy mogę odśnieżać panele fotowoltaiczne samodzielnie?

Tak, ale należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i używać odpowiedniego sprzętu.

Czy mogę uszkodzić panele fotowoltaiczne podczas odśnieżania?

Tak, jeśli użyjemy nieodpowiednich narzędzi lub wykonamy czynność nieostrożnie.

Czy odśnieżanie paneli fotowoltaicznych na balkonie jest bezpieczne?

Tak, jeśli stosujemy się do zasad bezpieczeństwa i używamy odpowiedniego sprzętu.

Szanowny KLIENCIE

Dziękujemy - formularz z zapytaniem został wysłany pomyślnie.

W najbliższych dniach skontaktujemy się z Państwem w celu potwierdzenia i ewentualnego uzupełnienia przesłanych danych. Na tej podstawie w kolejnym kroku przygotujemy wstępną wycenę montażu instalacji wraz z wymaganymi komponentami i prześlemy na adres e-mail podany na formularzu.

 

Strona formularza zostanie zamknięta.