Czy fotowoltaika na balkonie się opłaca

Fotowoltaika jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pozyskiwanie energii elektrycznej. Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu swojego domu lub na swoim podwórku. Jednak czy rzeczywiście fotowoltaika na balkonie się opłaca w podobnym stopniu jak inne / alternatywne rozwiązania? W tym artykule omówimy, czy warto rozważyć takie rozwiązanie i jakie korzyści i wady ono niesie.

Wprowadzenie

W ostatnich latach zwiększyło się zainteresowanie fotowoltaiką. Wiele osób decyduje się na montaż paneli słonecznych na dachu swojego domu lub na swoim terenie. Jednak coraz więcej ludzi zaczyna zastanawiać się, czy fotowoltaika na balkonie jest równie opłacalna jak dotychczasowe (tradycyjne ?) rozwiązania. W tym artykule omówimy, jak działa fotowoltaika na balkonie i czy warto ją rozważać.

Jak działa fotowoltaika na balkonie?

Fotowoltaika na balkonie działa na podobnej zasadzie jak fotowoltaika na dachu. Składa się z paneli fotowoltaicznych, które zamieniają energię słoneczną na energię elektryczną. W przypadku fotowoltaiki na balkonie panele są montowane na balustradzie balkonu lub na specjalnych stojakach, które są umieszczone na balkonie. Energia, którą generują panele fotowoltaiczne, jest przekazywana do falownika (inwertera), który przetwarza ją na energię elektryczną.

Zalety fotowoltaiki na balkonie

   • Oszczędność energii elektrycznej – fotowoltaika na balkonie pozwala na oszczędność energii elektrycznej, co przekłada się na niższe rachunki za prąd.

   • Łatwy montaż – instalacja fotowoltaiki na balkonie jest stosunkowo prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

   • Małe wymagania przestrzenne – panele fotowoltaiczne na balkonie zajmują niewiele miejsca, co jest szczególnie korzystne w przypadku małych mieszkań. 

Wady fotowoltaiki na balkonie

   • Niższa wydajność – fotowoltaika na balkonie nie generuje takiej ilości energii, jak fotowoltaika na dachu, ze względu na mniejszą powierzchnię paneli.
   • Zależność od ekspozycji balkonu – fotowoltaika na balkonie jest najbardziej efektywna wtedy, gdy balustrada balkonu skierowana jest w kierunku południowym lub południowo-zachodnim.
   • Brak możliwości uzyskania dotacji – w Polsce na dzień dzisiejszy nie ma regulacji prawnych skierowanych na możliwość uzyskania dotacji na fotowoltaikę na balkonie. 

Czy fotowoltaika na balkonie się opłaca

Fotowoltaika na balkonie może być opłacalna, jeśli jej koszty nie przewyższają szacowanych oszczędności na energii elektrycznej. Zazwyczaj instalacja fotowoltaiki na balkonie jest nieco droższa w przeliczeniu na 1 kW produkowanej energii niż instalacja paneli na dachu ze względu na mniejszą ilość paneli podłączonych do pojedynczego inwertera i specjalistyczny system zapewniający bezpieczny i efektywny montaż takiej instalacji na balustradzie balkonu. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę nieustannie rosnące ceny energii i promowanie postawy pro-ekologicznej jest to rozwiązanie zyskujące coraz większą popularność wśród mieszkańców bloków.

Tak czy inaczej, jeśli decydujemy się na fotowoltaikę na balkonie, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, panele fotowoltaiczne powinny być ustawione w kierunku zbliżonym do południowego, aby uzyskać jak największą ilość energii słonecznej. Po drugie, panele powinny być regularnie czyszczone, aby zapewnić optymalną wydajność. Po trzecie, przed rozpoczęciem instalacji fotowoltaiki na balkonie warto skonsultować się z fachowcem, aby upewnić się, że balustrada naszego balkonu jest w stanie wytrzymać dodatkowe obciążenie.

Podsumowując, fotowoltaika na balkonie może być opłacalnym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na oszczędnościach na energii elektrycznej i nie potrzebujemy dużej ilości energii. Jednak przed podjęciem decyzji o instalacji fotowoltaiki na balkonie, warto dokładnie przeanalizować koszty i korzyści oraz skonsultować się z firmą taką jak Suntec Fotowoltaika na balkonie, specjalizującą się w tego typu instalacjach.

Często zadawane pytania

Czy fotowoltaika na balkonie jest legalna?

Tak, fotowoltaika na balkonie jest legalna, pod warunkiem, że panele są zamontowane zgodnie z przepisami bezpieczeństwa.

Czy fotowoltaika na balkonie jest droższa niż fotowoltaika na dachu?

Zazwyczaj fotowoltaika na balkonie jest nieco droższa w przeliczeniu na 1 kW produkowanej energii niż instalacja paneli na dachu.

Czy fotowoltaika na balkonie jest trudna do zainstalowania?

Nie, instalacja fotowoltaiki na balkonie jest prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy

Czy fotowoltaika na balkonie wymaga pozwolenia?

Sam proces montażu fotowoltaiki na balkonie nie wymaga pozwolenia, jeśli panele są zamontowane zgodnie z przepisami bezpieczeństwa. Niemniej jednak, ze względu na traktowanie balustrady balkonu jako element części wspólnej nieruchomości, przed rozpoczęciem montażu wymagane jest uzyskanie pozwolenia od zarządcy spółdzielni lub wspólnoty do której należy dana nieruchomość.

Czy fotowoltaika na balkonie jest opłacalna?

Fotowoltaika na balkonie może być opłacalna, jeśli oszczędności na energii elektrycznej wygenerowane przez taką instalację w perspektywie okresu 5-7 lat przewyższają koszty inwestycji. Natomiast, patrząc również od strony ekologii fotowoltaika na balkonie to działanie we właściwym kierunku w celu zmniejszenia śladu węglowego i ochrony życia n naszej planecie.

Szanowny KLIENCIE

Dziękujemy - formularz z zapytaniem został wysłany pomyślnie.

W najbliższych dniach skontaktujemy się z Państwem w celu potwierdzenia i ewentualnego uzupełnienia przesłanych danych. Na tej podstawie w kolejnym kroku przygotujemy wstępną wycenę montażu instalacji wraz z wymaganymi komponentami i prześlemy na adres e-mail podany na formularzu.

 

Strona formularza zostanie zamknięta.